Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe (płyta gk, g-k) składają się z rdzenia gipsowego oklejonego z obu stron kartonem, produkowane są w różnych wersjach np. GKB, GKBI, GKF, GKFI - wybór wariantu zależy od ich zastosowania w pomieszczeniu.

GKB - zwykła płyta gipsowo-kartonowa

Ma szary kolor kartonu, jej szerokość jest standardowa i wynosi 1200 mm, grubość może być różna (9,5-12,5 mm), długość również (2000 - 3000 mm), stosowane są w pomieszczeniach o wilgotności do 70%, a więc nie nadają się do łazienek, pralni, kuchni.

GKBI - wodoodporna płyta gipsowo-kartonowa

Pokryta jest kartonem w kolorze zielonym, wymiary ma takie same jak zwykła płyta, jest nasączona środkiem hydrofobowym, przez co nadaje się do pomieszczeń o wilgotności do 85% (wilgotność ta może się jednak utrzymywać nie dłużej niż 10 godzin).

GKF - ogniochronna płyta gipsowo-kartonowa

Rdzeń płyty posiada wtopioną siatkę z włókna szklanego lub jest wzmocniony drobnym włóknem szklanym, w czasie pożaru zapobiega to rozsypaniu całej płyty.

Uwaga!
O ochronie przeciwogniowej decydują jednak nie same płyty, ale cała ściana zrobiona z nich lub nimi pokryta. Ważna jest konstrukcja, liczba warstw płyt ogniochronnych i szczelność ich połączeń. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana przegroda pokryta takimi płytami powinna wytrzymać w stanie nienaruszonym pożar trwający dwie godziny.

GKFI - płyta ogniochronna i wodoodporna zarazem

Jest nasączona środkiem hydrofobowym i posiada rdzeń wzmocniony siatką z włókna szklanego.